Borówiecka Za-dyszka, V edycja

CD. Zasada nr 3 NIE HAMUJ!

Koniec z maszerowaniem. Po sporej dawce chodzenia nadszedł czas, aby odkryć uroki długiego i ciągłego biegu.
Na początku nie forsuj tempa. Jeżeli w trakcie biegu za mocno dyszysz to znaczy, że tempo jest za szybkie. Nie szkodzi, że będziesz wolniejszy od innych – dzięki biegowi budujesz wytrzymałość!

Najczęstszym błędem początkujących jest porównywanie się do bardziej doświadczonych biegaczy. Jeśli półgodzinny bieg to za dużo podziel trening na 3 sesje po 10 min. z przerwami na odpoczynek.

Pierwszy trening 20 min, docelowy – 60 min. Po każdym tygodniu ćwiczeń wydłużasz ćwiczenia o 5 min.

Trasa biegowa powinna spełniać podstawowy warunek. Powinna być bezpieczna – to znaczy z dala od samochodów. Lepiej biegać po miękkiej nawierzchni jak ziemia czy trawa niż po asfalcie. Zachęcamy, aby biegać w lesie.

Naucz się ignorować dyskomfort. Postaraj się nie skupiać na wysiłku. Zwerbuj do treningu przyjaciela z którym porozmawiasz w czasie biegu. Weź odtwarzacz na trening, słuchaj muzyki z audiobooka. Wybierz nową trasę biegową i podziwiaj krajobrazy.

Czasem trening i wystawianie się na widok publiczny może powodować u Ciebie onieśmielenie, lek przed negatywną oceną. Pamiętaj jednak, że ludzie w czasie treningu bardziej koncentrują się na sobie niż na Tobie!

Zacznij myśleć o celu długoterminowym – każdy kolejny bieg będzie coraz dłuższy lub szybszy.