Szanowni Państwo,
dwa tygodnie temu jedenastu Radnych Miasta i Gminy Kórnik uchwaliło opłatę za odbiór odpadów w wysokości 35 zł. Decyzja nie była łatwa, gdyż z jednej strony wiązała się narażeniem na krytykę społeczną z drugiej wiązała się z odpowiedzialnym planowaniem i zabezpieczaniem interesów tych samych mieszkańców (odbiorem odpadów od stycznia 2021).
Ilość telefonów, które od Państwa odebrałam i godziny spędzone na opisywaniu systemu spowodowały, że zdecydowałam się napisać apel do Parlamentu Polskiego o zmianę przepisów dotyczących gospodarki odpadami. W przygotowaniu dokumentu uczestniczył również radny Jerzy Walczyk.
Kwestia odpadów ma wiele wątków i dlatego rozwiązania muszą być wielopłaszczyznowe. Temat ten będzie przedmiotem kolejnych posiedzeń Komisji, tymczasem teraz chcemy zachęcić Państwa do składania podpisów, abyśmy mogli wraz z mieszkańcami innych gmin skierować sprawę odpadów na ścieżkę legislacyjną.
Zapraszam do składania podpisów, gdyż jest to NASZA wspólna sprawa.
tekst : Petycji
Apel
do Marszałka Sejmu RP Elżbiety Witek, Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego oraz Premiera RP Mateusza Morawieckiego
Ustawą z dnia 13.09.1996r. (Dz. U. z 2020r. poz. 1439) o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadzony został obowiązek segregacji odpadów na pięć frakcji. System jest bardzo kosztowny, gdyż na przestrzeni roku spowodował wzrost kosztów gospodarki odpadami o ok. 20 procent. U jego podstaw leży słuszne założenie, że podział surowców w trakcie segregacji odpadowej pozwoli na ich późniejsze zagospodarowanie, czyli recykling. Tymczasem w rzeczywistości Gminy nie zarabiają na odpadach, a coraz wyższe koszty ich zagospodarowania ponoszą mieszkańcy. Brak recyklerów, czyli podmiotów, którzy skłonni byliby kupować segregowane odpady zaburza funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami.
W ostatnim czasie z gmin w Polsce spływają informacje o drastycznych podwyżkach opłat za wywóz nieczystości. Przedsiębiorstwa gospodarki odpadami zgłaszają wzrost ilość wytwarzanych odpadów o 40 procent w ostatnich trzech latach.
Biorąc za przykład uregulowania prawne państw zachodnich np.: Austrii, Niemiec lub Czech wskazujemy, że opłaty użytkowników powinny ograniczać się wyłącznie do odbioru śmieci zmieszanych i bio, natomiast odbiór odpadów segregowanych powinien być pokrywany z dopłat producentów.
We wspomnianych regulacjach wprowadzono obowiązkowy system dopłat do recyklingu do każdej tony odpadów, np.: w Austrii dopłata do tony odpadów segregowanych wynosi ok. 600 euro. W Polsce natomiast wkład finansowy producentów to ok. 3,5 euro. W konsekwencji użytkownicy zachodni płacą za odbiór odpadów mniej niż w Polsce. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie obciąża producentów opłatami za utylizację wprowadzonych na rynek opakowań.
Wnosimy o wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”. Uważamy, że ten który wprowadza kłopotliwe opakowanie na rynek powinien ponosić podwójne opłaty ze względu na konieczność dalszej kosztownej segregacji.
Dodatkowo wnosimy o zmiany w niekorzystnych dla obywateli przepisach dotyczących stawek preferencyjnych dla nieruchomości niezamieszkałych – stawek na minimalnym, wysoce nieopłacalnym poziomie. Gmina, która podejmie decyzję o włączeniu podmiotów biznesowych do systemu odbioru odpadów naraża się na konieczność podwyższenia opłat.
W wymienionych okolicznościach domagamy się od Państwa podjęcia natychmiastowych, skutecznych i odpowiedzialnych decyzji. Po pierwsze, apelujemy o niezwłoczną zmianę i wprowadzenie w życie przepisów prawnych likwidujących preferencyjne stawki dla nieruchomości niezamieszkałych. Uważamy, że wyłącznie zmiana ustawowa a nie zmiana gminnych systemów odbioru odpadów wykluczających poszczególne podmioty jest rozwiązaniem. Wykluczenie podmiotów biznesowych do którego zmuszane są gminy jest działaniem antyśrodowiskowym, działaniem na rzecz zwiększenia smogu i utraty przez samorządy kontroli nad strumieniem odpadów na własnym terenie.
Problemem wymagającym rozwiązania jest wzrost opłat bezpośrednio związany ze wzrostem cen proponowanych przez firmy uczestniczące w przetargach publicznych. Wielokrotnie firmy trudniące się odbiorem odpadów zamiast konkurować między sobą, tworzą konsorcja i dyktują wygórowane warunki cenowe.
Regulacje prawne wymagają nowelizacji. Zachęcamy do dialogu społecznego, gdyż tylko w dialogu z obywatelami można stworzyć przepisy, które będą powszechnie akceptowalne.
Z poważaniem
Anna Maria Andrzejewska oraz Jerzy Walczyk
Radni Miasta i Gminy Kórnik
Podpisy mozna składać :