W Wigilię Bożego Narodzenia
Gwiazda Pokoju drogę wskaże.
Zapomnijmy o uprzedzeniach,
otwórzmy pudła słodkich marzeń.
Niechaj Aniołki z Panem Bogiem,
jak Trzej Królowie z dary swymi,
staną cicho za Twoim progiem,
by spełnić to, co dotąd było snami.
Ciepłem otulmy naszych bliskich
i uśmiechnijmy się do siebie.
Świąt magia niechaj zjedna wszystkich,
niech w domach będzie Wam jak w niebie…
Wszystkiego najlepszego w Nowym 2020!
Korzystając ze sposobności chciałabym podzielić się z Państwem refleksjami związanymi z pracami podjętymi w tym roku związanymi z wykonywaną przeze mnie funkcją Radnej Gminy Kórnik.
W bieżącym roku złożyłam następujące wnioski:
o ustanowienie przystanku autobusowego Kamionki/Szkoła przystankiem stałym dla linii 511,512 i 527;
o rozważenie możliwości uczestnictwa Gminy jako jednostki samorządu terytorialnego w konkursach 8.1.2 i 8.1.4. WRPO;
o podjęcie działań zmierzających do oznaczenia zjazdów drogowych na ul. Jana Guttenberga z ul. Ostrowską;
o podjecie działań w porozumieniu z Nadleśnictwem Babki zmierzających do monitorowania wjazdów do lasów w miejscowości Borówiec;
o wprowadzenie w mpz Borówca 10 metrowego pasa stanowiącego łącznik przeciwpożarowy na nieruchomościach położonych bezpośrednio przy lesie.
o przedstawienie działań jakie zostały podjęte w celu realizacji ronda w rejonie ul. Składowej, Magazynowej i Telewizyjnej w Koninku;
o przygotowanie zestawienia kwot jakie nie wejdą do tegorocznego budżetu oraz orientacyjnych skutków uszczuplenia budżetu w związku z wprowadzeniem zerowego PIT dla młodych pracowników w wieku do 26 roku życia;
o dokonanie wyrównań w rejonie ul. Dworcowej blisko dworca kolejowego Gądki;
o przyspieszenie działań zmierzających do instalacji progów zwalniających na ulicy Granicznej w Borówcu;
o ujęcie w bieżących pracach remontowych i doprowadzenie do odpowiedniego stanu technicznego zatoki autobusowej przy ul. Szkolnej vis-a-vis świetlicy wiejskiej w Borowcu.
o zainstalowanie pojedynczej lampy na odcinku – zjazd od ul. Głównej w Borówcu.
o podjęcie działań w kierunku naprawy nawierzchni dróg w Borówcu (Drapałka, Wiosenna, nowo zakupiony fragment ul. Grzybobranie)
Złożyłam następujące interpelacje:
o wprowadzenie do uchwały budżetowej zadania: modernizacja ul. Maślakowej w Borówcu;
o podjecie działań zmierzających do skorelowania przewozów komunikacyjnych z zapotrzebowaniem a konkretnie z zakończeniem lekcji przez uczniów szkół w Kamionkach oraz w Krzesinach;
o podjęcie działań zmierzających do upłynnienia przejazdu na fragmencie ul. Warzywnej i ul. Polnej w Borówcu doprowadzającym do parkingu przed obiektem usługowym;
o podjęcie działań zmierzających do regulacji stosunków wodnych w zakresie podniesienia poziomu wód gruntowych oraz oczyszczenia jezior na terenie gmin;
o przyspieszenie i sfinalizowanie działań związanych z wykupem i modernizacją leśnego fragmentu ulicy Grzybobranie w Borówcu;
o podjęcie działań zmierzających do uspokojenia ruchu na ul. Szkolnej w Borówcu w bezpośredniej odległości od świetlicy wiejskiej poprzez instalacje progów zwalniających wyspowych oraz tablic uchylnych (separatorów ), które wymuszą ruch pojazdów poprzez progi.
Złożyłam następujące zapytania:
dot. terminu realizacji chodnika na ul. Spółdzielczej w Borówcu.
Rok 2020 będzie w historii Borówca rokiem jednym największych inwestycji –na infrastrukturę zostanie przeznaczonych 2367 000,00 zł. Życzyłabym Państwu i sobie, abyśmy kolejny 2021rok kończyli z podobnym planem finansowym.
W budżecie znajdą się między innymi: Modernizacja ul. Wrzosowej i Na Skarpie; Centrum Borówieckiej Aktywności; Modernizacja świetlicy i Przebudowa nawierzchni boiska przy świetlicy wiejskiej, Plac zabaw w Borówcu Nowym, Oświetlenie na ul. Pod Borem; Projekty ulic: Maślakowa, Wiosenna, Grzybobranie i osiedle Piaskowe; projekt oświetlenia Nad Potokiem i oświetlenia w sołectwie Borówiec; system spowalniania kierowców.
Rok 2020 to ostatni rok w siedmioletniej, dotacyjnej perspektywie finansowej. Do chwili obecnej nie zostały przygotowane szczegółowe wytyczne stanowiące bazę pod kolejny program operacyjny 2021-2027.
Najistotniejsze założenia i tzw. wyjściowe propozycje Komisji Europejskiej w nowej perspektywie to redukcja alokacji dla Polski o ok. 23% tj. z 83,9 mld euro do 64,4 mld euro, pomniejszona o obowiązkowe transfery na rzecz instrumentów i programów czyli 61 446 mln euro. Zakres pola interwencji obejmować będzie 5 celów polityki spójności:
1: Bardziej inteligentna Europa– wspieranie innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej – promowanie działań na rzecz wzrostu konkurencyjności, transformacji cyfrowej, przedsiębiorczości i innowacyjności (propozycja przeznaczenia ok. 14 039 mln euro)
2: Bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa –min. promowanie transformacji energetycznej (propozycja przeznaczenia ok. 12 034 mln euro)
3:Lepiej połączona Europa –min. zwiększenie mobilności regionalnych połączeń;
4:Europa o silniejszym wymiarze społecznym – wsparcie włączenia społecznego, zwalczanie form skrajnego ubóstwa, wsparcie zdolności do zatrudniania ludzi młodych;
5:Europa bliżej obywateli – zrównoważony i zintegrowany rozwój obszarów miejskich i wiejskich.
W lipcu br. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało Założenia do umowy Partnerstwa na lata 2021-2027, które są elementem prac nad Umową Partnerstwa na lata 2021-2017 (strategią wykorzystania środków polityki spójności ).
W zależności od ostatecznego kształtu Rozporządzenia Ogólnego województwo wielkopolskie może zostać zakwalifikowane z kategorii słabiej rozwiniętych do kategorii regionów przejściowych. Będzie to miało jednak negatywny wpływ na spójność społeczną województwa i rozwój Wielkopolski. Taki stan rzeczy jest szczególnie niekorzystny dla uboższych gmin, których nie będzie stać na realizacje kosztownych i wieloletnich projektów inwestycyjnych, gdzie wkład własny będzie wymagany na wyższym niż do tej pory poziomie.