Odrobina historii – 10. rocznica poświęcenia sztandaru

Nieliczni z mieszkańców wiedzą, iż w Borówcu ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, którego Prezesem jest Włodzimierz Rocławski. Celem Stowarzyszenia jest min. – pielęgnacja tradycji swojego pułku.

Pułk zaś rodowodem sięga początku 1920 r. a formowany był w Grudziądzu. Walczył bohatersko w kampanii wrześniowej 1939 roku i okrył się zasłużoną chwałą. Jego sztandar odznaczony został Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego  Virtuti Militari.  63 żołnierzy pułku różnych stopni odznaczono również krzyżami tego Orderu.

Dziesięć lat temu miało miejsce uroczyste poświęcenie i wręczenie sztandaru, który jest zawsze dla jednostek wojskowych symbolem wierności, honoru i godności.

W dniu dzisiejszym tj. 27.01.2018 w świetlicy wiejskiej zorganizowany został jubileusz poświecenia i nadania sztandaru. Uroczystość uświetnił pokaz slajdów prac pana Ignacego Matuszczaka, jednego z najwybitniejszych munduroznawców. Pomocy w zorganizowaniu uroczystości udzielało Stowarzyszenie Seniorów z Borówca.