Wielka Kórnicka Pętla Wodna, Półwysep Szyja – 08.09.2018r prelekcja

Na lipcowej sesji złożyłam interpelacje o podjecie kroków zmierzających do opracowania Gminnego Planu Rewitalizacji. GPR są bowiem warunkiem koniecznym do ubiegania się o dofinansowanie z funduszy unijnych na działania rewitalizacyjne.  U podstaw takiej inicjatywy było wystąpienie Pana Stefana Wojciechowskiego na Komisji Infrastruktury i Planowania Przestrzennego, na którym przedstawił projekt rewitalizacji historycznego fragmentu miasta Bnina, w tym półwyspu Szyja stanowiący część większego założenia o nazwie: „Wielka Kórnicka Pętla Wodna”.

Jest to obszerna wizja i dość odległa w czasie. Generalnym zamysłem jest utworzenie parku kulturowo- krajobrazowego znaczonego zabytkami, zielenią i wodą  na półwyspie Szyja w Bninie oraz połączenie jezior i rozwinięcie idei komunikacji wodnej na paśmie jezior kórnickich. Koncepcja opiera się na zamyśle przedłużenia promenady kórnickiej, przejściu wzdłuż kanału łączącego jeziora Kórnickie i Bnińskie, okrążeniu brzegów cypla. Projekt zakłada ponadto renowacje obiektów folwarcznych, utworzenie przystani wodnej, plaży oraz skansenu, odnowienie dawnego grodziska, cmentarza. Na przedpolu proponuje się miejsce na kiermasze, widowiska czy turnieje.  Kolejnym zadaniem będzie połączenie jeziora Skrzyneckiego Małego z jeziorem w Borówcu. Jezioro w Borówcu jest zarośnięte, wymaga poważnych prac rekultywacyjnych zapobiegających dalszej degradacji, wysuszeniu i powolnemu zanikowi. Idea wodna będzie doskonałym powodem podjęcia prac wspomagających ekosystem polodowcowego pasma, powrotu ptactwa wodnego i umożliwienia migracji zwierząt i ryb. Kolejnym krokiem będzie połączenie Głuszyny z Koplą aż do Warty, które stanowią urokliwą, usianą meandrami trasę wodną. Propozycja dotyczy również realizacji drogi wodnej w kierunku Zaniemyśla do jeziora Raczyńskiego. Kanały między jeziorami będą wymagały poszerzenia i pogłębienia. Ukoronowaniem trasy południowej jest jezioro Raczyńskie ze sławną wyspą Edwarda. Projekt zakłada kreacje dwóch niezależnych obwodów wodnych, których częścią wspólną i dominującą ma być pasmo jezior zaniemysko-kórnickich. Pętla prawa to obwód: od Głuszynki  w Kamionkach, Koplą do Robakowa i zalewu Szczodrzykowo, a stamtąd poprzez Średzką Strugę i Maskawę do jeziora Raczyńskiego i dalej do Kórnika. Pętla lewa to od jeziora Raczyńskiego do Maskawy  i Warty, a stamtąd Głuszyną powrót do Kórnika.

Odcinek regionalny pasma jezior i cieków wodnych przechodzi przez obszar trzech gmin Zaniemyśl, Kórnik i Mosina oraz miasto Poznań – stąd rozwój wodnej drogi poza terytorium gminy wymaga solidarnej aktywności kilku  jednostek administracji terytorialnej oraz rozwiązania wielu problemów hydrologicznych, ekologicznych, urbanistycznych, własnościowych i finansowych. Budowa drogi wodnej przyniesie niezliczone korzyści . Wypromuje miasto, ożywi  je turystycznie, sportowo, stworzy możliwość korzystania z rejsów, spływów drogą wodną z Poznania do Zaniemyśla itp.

Projekt bardzo mi się spodobał,  gdyż  pokrywa się z moją wizją przywrócenia tafli jeziora w Borówcu i utworzenia promenady nad jeziorem Borowieckim i nad rzeką Głuszynką dla mieszkańców Borówca i Kamionek. Z pewnością jest to wezwanie dla społeczeństwa, władz samorządowych, instytucji turystycznych, naukowych i biznesowych. Cel jest bardzo ambitny i odległy, ale właśnie od takich wizji zaczyna się kreacja wielkich przedsięwzięć. Wspomnę, iż to właśnie Pan Stefan Wojciechowski jest projektantem promenady nad jeziorem Kórnickim a zlecenie otrzymał w roku 2004.

 

 

Dnia 08.09.2018r. o godz 10:20 odbędzie się Prelekcja w Ratuszu w Bninie poświecona powyższemu projektowi, połączona ze zwiedzaniem półwyspu Szyja. Serdecznie Państwa zapraszam do udziału.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rezerwacje telefoniczną: Pan Robert Jankowski 515 229 684